mówienie i pisanie w języku angielskim

jak udoskonalić?

Jak udoskonalić mówienie i pisanie w języku angielskim?

Nie jest tajemnicą, że aby osiągnąć maksymalne wyniki, udoskonalić mowę i sprawność pisania, trzeba dużo ćwiczyć.

W rzeczywistości, to wszystko, czego potrzebujesz. Praktyka i jeszcze raz praktyka! Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć Wam o kilku przydatnych stronach internetowych oraz podzielić się prostymi, ale skutecznymi wskazówkami, na temat tego, jak poprawić sprawności mówienia i pisania w języku angielskim.

Doskonalimy swoją umiejętność mówienia po angielsku

1. Ucz się nowych zwrotów, a nie poszczególnych słów.

Aby biegle posługiwać się angielskim, potrzebny jest bogaty zasób leksykalny. Dlatego też, spróbuj zapamiętać chociaż po 3 zwroty każdego dnia. Nie próbuj od razu mówić pełnymi zdaniami, powoli ucz się zwrotów i fraz w języku angielskim, następnie próbuj użyć ich w dowolnej sytuacji. Zwroty jak get up, run out of itp. pomogą Ci płynnie mówić po angielsku. Nie zapominaj również ciągle powtarzać wcześniej opanowanych wyrażeń. Pod koniec tygodnia zawsze zorganizuj sobie mały sprawdzian ze znajomości nowych słówek. Oczywiście staraj się też wymawiać nowo poznane słowa i wyrażenia tak często, jak to możliwe, nie wykuwaj list na pamięć. Zrozumienie słów i stosowanie ich we właściwym kontekście to klucz do sukcesu.

2. W rozmowach gramatyka nie jest najważniejsza

Aby swobodnie porozumiewać się w języku angielskim, powinieneś być w stanie płynnie mówić, nie robiąc przerw na zastanawianie się, jakiego słowa lub konstrukcji gramatycznej należy użyć. Podczas rozmów nie warto koncentrować się na gramatyce, lepiej po prostu mówić i to najprościej jak możesz. Nie buduj zdań wielokrotnie złożonych, jeśli nie jesteś pewien swojej wiedzy. Lepiej jest mówić prosto, ale poprawnie.

3. Rozmawiaj z innymi po angielsku

Na stronie preply.com oraz wielu innych portalach możesz poćwiczyć z native speakerami. Spróbuj także nawiązać kontakt z osobami, które również uczą się angielskiego, np. na stronie Howdoyoudo?

4. Zwracaj uwagę na wymowę

Wykorzystaj media, aby poprawić angielską wymowę. Masz do wyboru kilka ciekawych opcji. Najbardziej oczywisty ze sposobów to oglądanie angielskich filmów lub programów telewizyjnych. Posłuchaj, jak wymawiane są samogłoski i spółgłoski? Jakie sylaby są wydzielone? Jak układają się usta aktora podczas rozmowy? Staraj się oglądać filmy z napisami, co pomoże Ci zrozumieć, które słowa nie podlegają ogólnym zasadom fonetyki. Filmy, seriale oraz nowości telewizyjne również pozwalają zapoznać się z często używanymi zwrotami, terminami, a nawet liznąć trochę slangu. Nie zapominaj o reklamach, to jeszcze jeden świetny sposób na naukę i poprawę angielskiej wymowy. Pamiętaj jednak, aby słuchać samego tekstu wiadomości, a nie jej treści merytorycznych. Zrozumiałość i tempo to bardzo ważne wyznaczniki, a więc zawsze zwracaj na nie uwagę.

Doskonalimy swoją umiejętność pisania po angielsku

1. Korzystaj z bezpłatnych programów do sprawdzania poprawności gramatycznej

Polecamy wypróbować takie świetne serwisy jak: GingerSoftware, Grammarcheck lub Grammarly. Przekreślają to, co piszesz, jak tylko popełnisz jakiś błąd. Z pomocą takich programów zaczniesz być bardziej uważny i tym samym popełniać mniej błędów.

2. Korzystaj z pomocnych narzędzi

Istnieje wiele przydatnych zasobów, w których znajdziesz masę ciekawych i użytecznych informacji oraz będziesz w stanie nawiązać pisemny kontakt w języku angielskim. Na przykład:

  • Facebook.com/preplycom
  • Duolingo.com
  • Interpals.net
  • Quizlet.com
  • Epals.com
  • Lyricstraining (dla tych co kochają muzykę)

 

3. Czytaj więcej po angielsku

Aby poprawić swoją sprawność pisania, musisz koniecznie dużo czytać oraz pisać. Jak najwięcej! Po angielsku ma się rozumieć! Zacznij od czasopism online i blogów, które wydają Ci się ciekawe i pisz krótkie rozprawki o tym, co przeczytałeś. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej zobaczysz postęp. Kilka przykładów najbardziej znanych źródeł nowości: Google News, CNN news, NY Times, Washington Post.

Zachęcamy Cię do skorzystania z powyższych kroków w celu poprawy swoich umiejętności językowych.

Preply

Jak udoskonalić mówienie i pisanie w języku angielskim?
5 (100%) 2 votes

Udostępnij:

Dodaj komentarz